Inspector

Ángel Asurmendi
 

Va ser nomenat nou Inspector de la Inspectoria Maria Auxiliadora, amb seu a Sevilla, per al sexenni 2018-2024. Així ho va comunicar el Rector Major dels Salesians, Ángel Fernández Artime, a través d’una carta dirigida a tots els salesians, a la Família Salesiana i als laics de la Inspectoria.

En unes primeres declaracions concedides a la Delegació Inspectorial de Comunicació de Maria Auxiliadora, Ángel Asurmendi va reconèixer: “El meu primer sentiment ha estat d’una gran por davant el que aquest encàrrec suposa. Per la tasca i la responsabilitat en aquesta gran Inspectoria i per tot el que significa”.

“Ahir vaig tenir ocasió de parlar diverses vegades amb el Rector Major que va manifestar la seva confiança i la dels germans del Consell General en mi, el que va anar donant pas en mi a l’esperança i al realisme d’afrontar l’encàrrec”, ha assenyalat. “He tingut la sort de rebre la trucada mentre estava acompanyant els germans que feien exercicis espirituals a Solius”, ha revelat el nou superior.

En la seva carta de nomenament, el Rector Major escriu: “Ángel Asurmendi és sobradament conegut per tots en la Inspectoria, especialment pel seu servei com a Vicari Inspectorial en els últims quatre anys. La consulta ha evidenciat, d’altra banda, una mirada molt coincident en molts germans a l’hora de demanar-los que ens ajudaran en aquest discerniment i delicat servei al Rector Major i al seu Consell “. I sentencia: “No tinc cap dubte que el nou inspector serà acollit amb afecte, acceptació i generosa resposta d’ajuda i col·laboració per part de tots”.

Ángel Asurmendi, de 66 anys, va néixer al poble navarrès de Mendavia. Al llarg de la seva vida salesiana ha desenvolupat diferents funcions. Assumirà oficialment el càrrec d’inspector, el 5 de maig, durant la festa inspectorial a la casa salesiana d’Horta (Barcelona), presidida pel Vicari del Rector Major, Francesco Cereda.

 

Ángel Asurmendi Martínez

Biografia

Dades personals:

Data de naixement: 27/02/1952 Lloc de naixement: Mendavia (Navarra) -Espanya

Onomàstic: 01/03

 

Noviciat a Godelleta, des de 15/08/1970 a 16/08/1971

Filosofia: Sentmenat (1971-1974)

Tirocinni: 5 a Rocafort (74-79) i 1 a Osca (79-80)

Teologia: Barcelona-Martí Codolar, 1980-1983

 

Primera Professió: 16/08/1971 – anual. Lloc: Godelleta

Perpètua: 15/06/1980. Lloc: Huesca-Residència

 

Lectorat: 7/06/1982. Lloc: Martí-Codolar

Acolitat: 4/10/1982. Lloc: Martí-Codolar

Diaconat: 30/01/1982. Ordenat a: Martí-Codolar, per (Mn. Ramon Daumal)

Presbiterat: 29/05/1983. Ordenat a: Rocafort, Barcelona, per (Mn. Ramon Daumal)

 

Huesca 01/09/1983 31/08/1989

Barcelona-Rocafort 01/09/1989 31/08/1994

Barcelona-Horta 01/09/1994 04/06/1996

Sant Vicenç dels Horts 05/06/1996 13/06/2000

Barcelona-Sarrià 14/06/2000 31/07/2006

Barcelona-Can Prats 01/08/2006 15/08/2013

Barcelona-Rocafort 16/08/2013 31/07/2014

Sevilla-Colegio Mayor Universitario 31/07/2014

Barcelona-Rocafort 01/09/1991 01/09/1994 Conseller

Barcelona-Horta 01/09/1994 05/06/1996 Conseller

Sant Vicenç 05/06/1996 14/06/2000 Director

Barcelona Sarriá 14/06/2000 07/06/2006 Director

Barcelona-Sarrià 01/09/2005 07/06/2006 Presideix scolastico

Barcelona-Can Prats 07/06/2006 11/06/2008 Director

Llic. en Pedagogia Social 12/07/1995 Blanquerna, Barcelona

Profesor d’EGB 01/07/1977 Blanquerna, Barcelona

B.S. Economics (Commerce)

Batxillerat en Teologia // Martí-Codolar – UPS

Baptisme-data: 4/03/1952 Baptisme-lloc: Sant Joan Baptista (Pamplona)

Diòcesi natal: Pamplona

Confirmació-data: Confirmació-lloc: S. Joan Baptista, Pamplona

Destinació actual: Sevilla-Colegio Mayor Universitario Càrrec actual: Insp Activitat actual